TÜRK AMERİKAN DERNEĞİ

Türk – Amerikan Derneği(TAD), 1951 yılında Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ikili anlaşma sonucunda kurulmuş köklü ve prestijli bir sivil toplum örgütüdür.
Kurucu Üyeleri arasında dönemin Milli Eğitim Bakanı Tevfik İleri, Milletvekili Cemal Köprülü, Milletvekili Prof. Halide Edip Adıvar, İstanbul Üniversitesi Rektörü Ömer Saraç, A.B.D Ankara Büyükelçisi George Wadsworth, Robert Koleji Müdürü Floyd Black gibi isimleri vardır.
İlk açıldığı dönem Ankara – Mithatpaşa Caddesinde ki ilk binasında halkımıza hizmet veren derneğimiz, daha sonra şu an ki Ankara’nın sembol yapılarından olan Cinnah Caddesi’ndeki binamızda hizmet vermekteyiz.
Türk Amerikan Derneği; kurulduğu günden bu yana, ülkemizin devlet, kültür ve iş anlarında parlak bir hayat yaşayan on binlerce vatandaşımız için kaliteli ingilizce eğitimi ve sosyokültürel imkanlar sunmuştur. Bu duruma paralel olarak, ülkemizde çalışmaya ve yaşamaya gelen dünya vatandaşları içinde Türkçe eğitimi vermiştir.
2006 yılında TAD isminin tescili ile, eğitim alanında sahip olduğu deneyimi ülke çapında yaygınlaştırmak amacıyla şubeleşme hareketine başlamıştır. Şu an itibariyle, Türkiye’nin çeşitli illerinde toplam 17 adet Türk Amerikan Derneği Yabancı Dil Kursları bulunmaktadır.

TAD KURUCULARI

Tevfik İLERİ

Milli Eğitim Bakanı

George HADSWORTH

ABD Ankara Büyükelçisi

Halide Edip ADIVAR

Milletvekili

Cemal KÖPRÜLÜ

Milletvekili

Floyd BLACK

Robert Koleji Müdürü

Ömer SARAÇ

İ.Ü. Rektörü