WORK AND TRAVEL ŞARTLARI?

Work and Travel programına halen Fakülte veya 4 yıllık Yüksekokullarda okuyan Üniversite öğrencileri ve öğrencilikleri devam eden Master ve Doktora öğrencileri katılabilmektedir. Ancak sadece öğrenci olmak bu programa katılabilmek ve vize alabilmek için yeterli değildir. Bu konuya biraz daha açıklık getirmek maksadıyla yazının devamında maddeler halinde Work and Travel için uygun adayların detaylarını görebilirsiniz.

Aşağıdaki şartlara uyan her öğrenci Work and  Travel programına katılabilir:

1- Devam zorunluluğu olan herhangi bir 4 yıllık Fakülte, 4 yıllık Yüksekokul, yüksek lisans ve Açık Öğretim Fakültesi’nde sadece İngilizce Öğretmenliği bölümünde okuyanlar katılabilirler. 2 Yıllık Meslek Yüksek okullarında okuyan öğrenciler Work and Travel Programına KATILAMAZLAR.

2- 4.0 üzerinden en az 2.00 (100 lük sisteme göre en az 60) Genel Not ortalamasına sahip olanlar (tüm dönem ortalamaları vize görevlileri tarafından değerlendirme kapsamına alınmaktadır). Konsolosluk bu konuda esnek davranıp ortalaması 1.70 civarında olan öğrencilere de vize alma şansı tanımaktadır.

3- Geçmiş dönemlerde herhangi bir dönemde düşük not veya dikkat çekici bir not ortalaması düşüşü yaşamamış olanlar,

4- Konuşma İngilizce seviyesi en az orta seviyede olanlar

5- 18  – 25 yaş  aralığında olanlar

6- Hazırlık sınıflarında okuyan öğrenciler

7- Üniversitelerde son sınıflarda okuyan öğrenciler  (Türkiye’ye geri döndükten sonraki  planlarını  anlatmaları gerekmektedirler).

Bu maddelere uygun olan adaylar programa katılmak için ön şartları yerine getirmiş olurlar ancak yine de vize alabileceklerine dair her hangi bir garanti söz konusu değildir. Amerikan Göçmenlik Hukuku ve Vize kanunlarına göre Vize Görevlileri diledikleri kişiye vize verip vermemekte serbesttir. Vizesi onaylanmayan öğrenciye kanunlara göre vize memuru bir açıklama yapmak zorunda değildir.